wtorek, 2 czerwca 2015

Dieta? Tak, ale... jaka?



Zaczynasz wprowadzać nowe nawyki żywieniowe, rozpoczynasz treningi, wybierasz dietę. Tylko jaką? To chyba jest jeden z największych problemów, które demotywują przy próbie odchudzania. Poniżej zestawienie trzech w sumie najpopularniejszych diet, które królują na portalach internetowych. Uwaga – przed rozpoczęciem każdej diety warto skonsultować się z lekarzem. 


pixabay.com

 

Te 3 diety odchudzające cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie zawsze pozytywnym, ponieważ wraz z zwolennikami posiadają swoich przeciwników. Różnią się od siebie znacząco nie tylko czasem trwania terapii, ale także jadłospisem i ilością spożywanych kalorii. Warto się z nimi zapoznać by móc wybrać najskuteczniejszą i najlepszą opcję dla siebie. 

Dieta kopenhaska
zwana też trzynastodniową lub szwedzką jest dietą nisko węglowodanową i niskokaloryczną. Jest jedną z najcięższych diet, ale za to gwarantuje szybki efekt.
Pozwala ona nie tylko na szybką utratę wagi (5-20kg), ale pomaga również w uregulowaniu procesów metabolicznych i wyzbyciu sie nieprawidłowych nawyków żywieniowych.
Dietę tę stosujemy tylko przez 13 dni, lecz jest ona bardzo restrykcyjna, dość monotonna i niskokaloryczna. Dzienna ilość kalorii w tej diecie wynosi mniej więcej 500 - 900 kalorii. Twórcy diety ostrzegają, iż należy trzymać sie bardzo ściśle jadłospisu, w przeciwnym wypadku dietę należy uznać za przerwaną. Nie wolno podjadać w trakcie diety trzynastodniowej (musimy zapomnieć o batonikach, orzeszkach i chipsach), ani też pić napojów, których nie ma w jadłospisie (wodę można pic w dowolnych ilościach, minimum 2 litry dziennie). Nawet guma do żucia jest zabroniona!
Diety kopanhaskiej nie wolno stosować dłużej niż 13 dni i nie należy jej powtarzać częściej niż raz na 2 lata.
Twórcy diety obiecują, iż w ciągu 13 dni można schudnąć od 5 do nawet 20 kg, w zależności od wagi początkowej. 13 dni to stosunkowo niedługo w porównaniu z innymi dietami. Posiłki są nieskomplikowane w przygotowaniu i niedrogie. Łatwo zaplanować zakupy, a potrawy przygotować wcześniej.


pixabay.com


Dieta South Beach
inaczej dieta plaż południowych została stworzona przez znanego amerykańskiego kardiologa dr Arthura Agatstona. Nie jest to dieta ani niskotłuszczowa, ani nisko węglowodanową. Zasady diety są proste i polegają na zastąpieniu tzw. "złych węglowodanów" i "złych tłuszczów" "dobrymi węglowodanami" i "dobrymi tłuszczami". Dr Agatston twierdzi, że główną przyczyną otyłości jest jedzenie przetworzonej żywności, zbyt kalorycznej i zbyt słodkiej. Na diecie plaż południa nigdy nie będziemy głodni! Jemy tyle, aby zaspokoić głód. Dieta South Beach pozwala na jedzenie zróżnicowanych produktów: mięs, ryb, owoców i warzyw. Dozwolone są nawet przekąski i desery! Dieta przewiduje 3 syte i zdrowe posiłki oraz przekąski między posiłkami. Dozwolone są nawet desery!
Dieta South Beach składa się z 3 faz. Wprawdzie w pierwszej fazie eliminujemy z diety pewne produkty takie, jak pieczywo, produkty mączne, alkohol, ale powrócą one stopniowo dodawane do kolejnych faz diety.
Dieta South Beach nie jest dietą szybką, ale jest dietą skuteczną! W przeciwieństwie do innych szybkich diet, jest bezpieczna, zapobiega zawałom serca i poprawia wyniki badań krwi. Przeznaczona jest dla ludzi cieszących się życiem, lubiących jeść i gotować. Dieta ma zmienić nawyki żywieniowe. Jeżeli chcesz schudnąć zdrowo i skutecznie, dieta plaż południowych jest idealna dla ciebie!
pixabay.com


Dieta Dukana
zwana też proteinową (wysokobiałkową) powstała we Francji i jest jedną z najpopularniejszych diet na świecie. Jej twórcą jest dr Pierre Dukan. Kuracja pomyślana jest jako całość. Składa się z 4 następujących po sobie faz, z których końcową można stosować przez resztę życia. Aby uzyskać określone efekty dr Dukan zaleca, aby zasad diety przestrzegać w całości. Najważniejsze są dwie ostatnie fazy stabilizacji i utrzymania odpowiedniej wagi, bez których nie uda się uzyskać oczekiwanych efektów.
Celem diety wysokobiałkowej Dukana jest ograniczenie z menu węglowodanów i zastąpienie ich dowolną ilością protein. Do dyspozycji mamy około 100 produktów spożywczych, w tym 72 pochodzenia zwierzęcego (I faza) i 28 pochodzenia roślinnego (dodawane w fazie II). Lista tych produktów zmienia się głównie w zależności od miejsca na świecie, w którym mieszkamy i dostępności różnych produktów w tych miejscach. Dieta Francuza będzie z pewnością dużo bardziej urozmaicona niż dieta Polaka.
 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz